Rareș Cojoc, pentru a 10-a oară campion național la dans sportiv!

S-au încheiat întrecereile Campionatului Național de Dans Sportiv, competiție ce a fost găzduită în perioada 2-3 martie 2019 de Sala Sporturilor din Brașov! A fost un concurs de mare ținută, desfășurat la standarde internaționale, într-o organizare ireproșabilă, sub ochii unei asistențe extrem de numeroase.   

La start s-au aliniat peste 300 de perechi, sub supravegherea a 20 de arbitri din 18 țări, președintele juriului fiind Cristian Parnescu, director de concurs – Otto Varga, iar observator federal Costinel Mihaiu! Remarcabilă rămâne performanța lui Rareș Cojoc, care a cucerit al zecelea titlu de campion național, la secțiunea Standard (Adulți), de data aceasta alături de Andreea Emilia Matei (DANSUL VIORILOR Reghin – PAS ÎN DOI București). De asemenea, la secțiunea Latino (Adulți), unde au concurat patru perechi din top 50 mondial, bătălia finală s-a dat între doi foști campioni mondiali, câștig de cauză având Alexandru Ionuț Miculescu, alături de Andra Păcurar (DANCE SPIRIT Timișoara). De precizat că există trei perechi care la o secțiune au ieșit campioni iar la cealaltă sunt vicecampioni.

Campionatele Naționale de la Brașov au reprezentat și ultimul examen înaintea etapei de GransSlam, care se va desfășura la Sala Polivalentă din București, în perioada 16-18 martie, unde va fi prezentă toată elita dansului mondial!

Podiumul Campionatului Naţional de Dans Sportiv (Braşov, 02.03.2019 – 03.03.2019) pe secţiuni şi pe categorii de vârstă, a fost următorul:

Standard Copii I (6-9 ani)

Rank      No.         Couple  Team

1.            364         DARIUS, Toma / ALESSANDRA MARIA, Dediu       RAY’S DANCE Piatra Neamt

2.            459         ALIN ROBERT, Meghesan / SONIA NICOLETA, Moldovan DANCE ART Targu Mures

3.            486         EDUARD VASILE, Dinca / MARIA IRINA, Aldescu  SP. STUD. UNIV. BUC. Bucuresti – MIHAI PETRE Bucuresti

Latino Copii I (6-9 ani)

Rank      No.         Couple  Country

1.            280         EDUARD ALEXANDRU, Moraru / MARIA, Matrescu            KASTA MORRELY STAR Iasi – DANCE ENERGY Iasi

2.            514         DARIUS, Toma / ALESSANDRA MARIA, Dediu       RAY’S DANCE Piatra Neamt

3.            181         ALIN ROBERT, Meghesan / SONIA NICOLETA, Moldovan DANCE ART Targu Mures

Standard Copii II (10-11 ani)

Rank      No.         Couple  Country

1.            14           ALBERT, Ivan / ANA REBECA, Mitica          ONE DANCE Bucuresti

2.            483         SABIN MATEI, Buzdugan / REBECA, Tomita            ADAMAS Bacau

3.            381         DAVID ALEXANDRU, Catrina / DARIA IOANA, Suciu            MIHAI PETRE Bucuresti

Latino Copii II (10-11 ani)

Rank      No.         Couple  Country

1.            11           MARIUS TIBERIU, Padurean / ADELINA, Stanciu   MYSTIC Resita

2.            207         DAVID ALEXANDRU, Catrina / DARIA IOANA, Suciu            MIHAI PETRE Bucuresti

3.            37           PATRICK CRISTIAN, Costea / IULIA ELENA, Gradea              MIRTYS DANCE Timisoara

Standard Juniori I (12-13 ani)

Rank      No.         Couple  Country

1.            398         ALEX, Rusu / MAYA, Rusu             DANCE ENERGY Iasi

2.            126         RAZVAN ANDREI, Zaharia / MARIA, Tarzianu Ana DANCE ENERGY Iasi

3.            142         ALEXANDRU, Vatafu / SOFIA, Rosu Maria               ZEDAN´S Bucuresti – GENERATIA 9 Bucuresti

Latino Juniori I (12-13 ani)

Rank      No.         Couple  Country

1.            397         RAZVAN ANDREI, Zaharia / ANA MARIA, Tarzianu               DANCE ENERGY Iasi

2.            424         ANDREI CLAUDIU, Sasebes / DIANA, Botarel         DANSUL VIORILOR Reghin

3.            400         ARMAND, Georgescu / CLARA, Mata        SP.STUD.UNIV.BUC. Bucuresti – MIHAI PETRE Bucuresti

Standard Juniori II (14-15 ani)

Rank      No.         Couple  Country

1.            348         LUCA TEODOR, Butnaru / JULIA DENISA, Bidica    PAS IN DOI Bucuresti

2.            278         RARES EMANUEL, Vadana / TEA MARIA, Neculae               CSM GALATI Galati

3.            40           RADU STEFAN, Besleaga / BLANKA LORENA, Podar Petho               DANCE STUDIO Iasi – DANCE ART – CSS TARGU MURES Targu Mures

Latino, Juniori II (14-15 ani)

Rank      No.         Couple  Country

1.            348         RARES EMANUEL, Vadana / TEA MARIA, Neculae               CSM GALATI Galati

2.            400         IULIAN THEODOR, Barbu / MARISA ERIKA ROBERTA, Ciotoianu     GENERATIA 9 Bucuresti – VOLUNTARI 2005 Voluntari

3.            278         ALEXANDROS, Dimosthenous / DANIELA ALEXANDRA, Ilco             VIOLET Bucuresti – ALESSIA DANCE Bucuresti

Standard Tineret (16-18 ani)

Rank      No.         Couple  Country

1.            40           SEBASTIAN ALIN, Zicoane Heler / ANCA, Copos   SPORTIM DANCE Timisoara

2.            146         DRAGOS MARIAN, Comsa / ALEXANDRA CRISTINA, Bujor SP. STUD. UNIV. BUC. Bucuresti – ZEDAN’S Bucuresti

3.            321         LUCIAN CONSTANTIN, Boldojan / ROXANA MARIA, Dinca               GENERATIA 9 Bucuresti – MIHAI PETRE Bucuresti

Latino Tineret (16-18 ani)

1.            325         ALEXANDRU CRISTIAN, Mihai / MELISSA ROBERTA, Ababei             GENERATIA 9 Bucuresti

2.            465         MARIUS ERIC, Nitu / IOANA ANTONIA, Iosub       ALESSIA DANCE Bucuresti – DANCE ENERGY Iasi

3.            474         LUCIAN CONSTANTIN, Boldojan / ROXANA MARIA, Dinca               GENERATIA 9 Bucuresti – MIHAI PETRE Bucuresti

Standard Adulti (19-34 ani)

Rank      No.         Couple  Country

1.            292         RARES, Cojoc / ANDREEA EMILIA, Matei DANSUL VIORILOR Reghin – PAS IN DOI Bucuresti

2.            89           MARCO, Sirocchi / DORA, Kilin    FAN DANCE CLUB Brasov – CRYSTAL TOP DANCE Cluj-Napoca

3.            582         PAUL IONUT, Rednic / ROXANA, Lucaciu RUS TEAM Baia Mare – MAGNUM VRD Timisoara

Latino Adulti (19-34 ani)

Rank      No.         Couple  Country

1.            14           ALEXANDRU IONUT, Miculescu / ANDRA, Pacurar              DANCE SPIRIT Timisoara

2.            483         PAUL ADRIAN, Moldovan / CRISTINA MARIA, Tatar            GENERATIA 9 Bucuresti

3.            412         MIHAI VLAD, Paraschiv / IRINA ELENA, Tudorache             CSM GALATI Galati – GENERATIA 9 Bucuresti

Standard Seniori I (35-44 ani)

Rank      No.         Couple  Country

1.            578         SILVIU ADRIAN, Nedelcu / NICOLETA, Nedelcu    CSM Bucuresti Bucuresti

2.            460         MARIUS, Momocea / SUZANA, Bunescu IMPETUS Bucuresti

3.            414         TRAIAN MARCEL, Oporanu / FLORINA CLAUDIA, Oporanu              MAREA GENERATIE VIITOARE Slatina

Latino Seniori I (35-44 ani)

Rank      No.         Couple  Country

1.            239         MIHAI SABIN, Dragnea / ANDREEA CARMEN, Dragnea     D’ESTINY DANCE Pitesti

2.            42           MARIUS, Momocea / SUZANA, Bunescu IMPETUS Bucuresti

3.            344         NICOLAE GEORGE, Bucur / MONICA, Moisanu     BUCURIA DANSULUI Ploiesti – AKIRA Bucuresti

Standard  Seniori II (45-54 ani)

Rank      No.         Couple  Country

1.            277         FLORIN, Talpes / ROXANA MARIUCA, Talpes        MIHAI PETRE Bucuresti

2.            399         PAUL, Potolea / ANA MONICA, Motoc    PHOENIX Bucuresti – HOBBY DANCE Bucuresti

3.            439         CRISTIAN, Pavel / PARASCHIVA, Coman  HOBBY DANCE Bucuresti

Latino Seniori II (45-54 ani)

Rank      No.         Couple  Country

1.            286         CRISTIAN, Pavel / PARASCHIVA, Coman  HOBBY DANCE Bucuresti

2.            264         PAUL, Potolea / LIANA CONSTANTINA, Curca       PHOENIX Bucuresti

3.            493         ADRIAN RADU, Butnarescu / ROXANA ELENA, Maruta      HOBBY DANCE Bucuresti